NÁŠ TÍM

PROFESIONÁLNY VÝSKUMNÝ TÍM

doc. Ing. Patrik KAMENCAY, PhD.

absolvent Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline. V roku 2012 získal doktorát (PhD.) v odbore Telekomunikácie. Od roku roku 2013 pracuje na Katedre multimédií a informačno-komunikačných technológií na mieste odborného asistenta. V roku 2020 získal vedecko-pedagogický titul docent v odbore Telekomunikácie. Jeho výskumná činnosť zahŕňa spracovanie obrazových dát (segmentácia, klasifikácia, 2D/3D rozpoznávanie, 3D rekonštrukcia). Špecializuje sa najmä na 3D rekonštrukciu objektov na základe stereo geometrie a laserového skenovania, optimalizáciu vytvorenej polygonálnej siete a na samotnú 3D tlač vytvorených 3D modelov (rapid prototyping). Aktívne sa podieľal, respektíve sa podieľa na riešení európskych a národných projektov financovaných agentúrami EDA (European Defence Agency), EUREKA, APVV, VEGA, atď. a to v oblasti spracovania obrazových dát. Taktiež bol riešiteľom projektu "Kompetenčné centrum pre výskum a vývoj v oblasti diagnostiky a terapie onkologických ochorení" ITMS 26220220153 (v rámci projektu bol vytvorený 3D model ľudskej panvy). Je členom Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), IEEE Signal Processing Society v USA (od roku 2014) a členom redakčnej rady v medzinárodných časopisoch a na medzinárodných konferenciách (TSP, Radioelektronika, KTTO, RTT, Computational Research Journal). Podieľal sa na výskume a vývoji originálnych algoritmov a systémov z oblasti spracovania obrazových dát, ktoré boli publikované. V spolupráci s navrhovaným teamom je teda vytvorený reálny predpoklad publicity výsledkov výskumu navrhovaného projektu ako v európskom, tak aj vo svetovom výskumnom priestore.

Ing. Miroslav BENČO, PhD.

absolvent Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline, odbor Riadiace a informačné systémy. V roku 2009 získal doktorát (PhD.) v odbore Telekomunikácie. Od roku roku 2009 pracuje na Katedre multimédií a informačno-komunikačných technológií na mieste výskumného pracovníka. Jeho vedecké a pedagogické aktivity sú zamerané na oblasť extrakcie a klasifikácie informácií z obrazových dát. Je autorom vyše 70 vedeckých a odborných článkov v domácich a zahraničných konferenciách a časopisoch (WOS H-Index 7), dve knižné publikácie, vedenie vyše 50 bakalárskych a diplomových prác. Podieľal sa na riešení európskych a narodných projektov financovaných agentúrami EDA (European Defence Agency), EUREKA, APVV, VEGA, atď. a tiež projektov orientovaných na aplikovaný výskum pre priemysel. Je členom IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers, Signal Processing Society, Piscataway, USA). V rámci predkladaného projektu bude vykonávať práce súvisiace so systémovým návrhom riešenia, získavaním obrazových dát, návrhom a testovaním CNN.

prof. Ing. Róbert HUDEC, PhD.

absolvent Fakulty elektrotechniky a informatiky TU Košice, odbor Elektronika a telekomunikačná technika. V roku 2003 získal doktorát (PhD.) v odbore Telekomunikácie. Od roku 2016 je na funkčnom mieste profesor v študijnom odbore Telekomunikácie, KMIKT (Katedra Multimédií a Informačno-Komunikačných Technológií) EF UNIZA. Od roku 2001 pracuje na KMIKT v oblasti číslicového spracovania signálov/obrazov a medicínskych aplikácií. V rámci týchto vedecko-výskumných aktivít založil a je vedúcim 2 výskumných skupín/laboratórií LoDVP (Laboratory of Digital Video Processing) a LoHA (Laboratory of Health Applications) ako aj vedúcim oddelenia Informačných technológií na KMIKT EF UNIZA. Od roku 2017 je vedúcim katedry KMIKT. V rámci predkladaného projektu bude vykonávať práce súvisiace so systémovým návrhom častí riešenia, testovacieho polygónu a príprave scenárov a dát, ako aj výskumom/vývojom v oblasti spracovania obrazových dát a architektúry NN.

Ing. Daniel Benedikovič, PhD.

je výskumnym pracovnikom na katedre multimedii a informacno-komunikacnych technologii na Zilinskej univerzite v Ziline. Získal titul Bc (2009), Ing. (2011) a PhD. (2015) v odbore Telekomunikácie z tej istej univerzity. V ramci vyskumu pracoval na numerickom modelovaní deterministických a stochastických javov posobiacich v optickcych vlaknach. V ramci vyucby sa venuje predmetom: (i.) Fotonické komunikačné systémy; (ii.) Vláknová optika, (iii.) Integrovaná optika. Ako postdoktorand (2015-2020) sa venoval vývoju pasívnych a aktívnych fotonických komponentov, pre aplikácie v oblasti snímania. , nelineárnej optiky a optickych komunikacnych systémov. Absolvoval niekoľko medzinárodných stáží mimo Slovenska. Posobil na Aalto univerzite (Finsko), na univerzite v Malage, v Narodnej vyskumnej rade (Kanada), a v Centre pre Nanovedy a Nanotechnologie v ramci univerzity Paris-Saclay Bol riesitelom niekolkych vedecko-vyskumnych projektov pod agenturami APVV a agenturami Ministerstva skolstva. Pracoval tiez na prestiznych projektoch financovanych Europskou radou pre vyskum a tiez na projektoch francuzsej vlady a francuzskeho priemyslu. Daniel Benedikovic je členom českej a slovenskej spoločnosti pre fotoniku, európskej optickej spoločnosti, medzinárodnej spoločnosti pre optiku a fotoniku (SPIE) a vydavateľskej skupiny Optica. Aktívne podporuje výskumnú komunitu ako recenzent vedeckých časopisov s viac ako 160 overenými recenziami. Je autorom / spoluautorom 2 knižných kapitol, 27 impaktovaných recenzovaných časopisov a 157 národných a medzinárodných konferencií, z toho 61 príspevkov a 96 pozvaných rozhovorov a prezentácií. Jeho vedecký profil nájdete tu: Ing. Daniel Benedikovič, PhD.

Ing. Miroslav Markovič, PhD

absolvent Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline. V roku 2010 získal doktorát (PhD.) v odbore Telekomunikácie. Od roku 2010 pracuje na Katedre multimédií a informačno-komunikačných technológií na mieste odborného asistenta. Jeho výskumná činnosť zahŕňa spracovanie údajov zo senzorických sietí, prácu s optickými senzormi pre kategorizáciu a váženie vozidiel v pohybe, vytváranie web aplikácií pre vizualizáciu a spracovanie nameraných údajov. Aktívne sa podieľal, resp. sa podieľa na riešení európskych a národných projektov.

Ing. Jozef Dubovan, PhD

na katedre pracuje od r. 2008 na mieste odborného asistenta, v r. 2009 získal doktorát (PhD.) v odbore telekomunikácie. Dlhodobo sa venuje problematike polarizačnej módovej disperzie, vysokorýchlostným fotonickým prenosovým systémom a sieťam, meraniu a meracím a modelovacím technikám v oblasti optických signálov. V oblasti vzdelávania sú to predmety prenosové médiá, fotonické komunikačné systémy a vláknová optika.

Ing. Peter Sýkora, PhD.

absolvent Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline, odbor Telekomunikačné a rádiokomunikačné inžinierstvo. V roku 2015 získal doktorát (PhD.) v odbore Telekomunikácie. Po úspešnom absolvovaní pracoval na mieste odborného asistenta v študijnom odbore Telekomunikácie. Od roku roku 2015 pracuje na Katedre telekomunikácií a multimédií v oblasti číslicového spracovania obrazových signálov.Podieľal sa na riešení európskych a narodných projektov financovaných agentúrami EDA (European Defence Agency), EUREKA, APVV, VEGA, atď. a tiež projektov orientovaných na aplikovaný výskum pre priemysel. V rámci predkladaného projektu bude vykonávať práce súvisiace so systémovým návrhom riešenia, získavaním obrazových dát, návrhom a testovaním CNN, tvorbou GUI.

Ing. Martina Radilová, PhD.

absolventka Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline. V roku 2013 získala doktorát (PhD.) v odbore Telekomunikácie. Od roku 2013 pracuje na Katedre multimédií a informačno-komunikačných technológií na mieste výskumná pracovníčka. Jej výskumná činnosť zahŕňa spracovanie obrazových dát (segmentácia, klasifikácia, 2D rozpoznávanie), vytváranie ontológie, sémantika webových stránok. Špecializuje sa najmä na sémantiku webových stránok na základe spracovania obrazu a textovej informácie získanej pomocou spracovania vizuálneho objektu. Aktívne sa podieľala, respektíve sa podieľa na riešení európskych a národných projektov HECTOR, EUREKA, APVV, VEGA, atď. a to v oblasti spracovania obrazových dát. Je autorkou vyše 30 vedeckých a odborných článkov v domácich a zahraničných konferenciách a časopisoch (WOS H-Index 7), dve knižné publikácie, vedenie vyše 30 bakalárskych a diplomových prác. V rámci predkladaného projektu bude vykonávať práce súvisiace so získavaním obrazových dát, s návrhom tvorby webovej stránky pre zverejnenie informácií o projekte ako aj o samotných výstupoch získaných v rámci riešenia projektu.

Ing. Slavomír Matúška, PhD.

absolvent Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline. V roku 2014 získal doktorát (PhD.) v odbore Telekomunikácie. Po získaní doktorátu nastúpil na Katedre multimédií a informačno-komunikačných technológií na mieste výskumného pracovníka. Od roku 2020 sa zmenilo jeho zameranie a pracuje ako odborný asistent. Špecializuje sa najmä na problematiku internetu vecí, architektúry IoT systémov a ich implementácie a vývoja senzorických zariadení a prototypových riešení. V neposlednom rade sa venuje spracovaniu obrazových dát. Aktívne sa podieľa na riešení európskych a národných projektov financovaných agentúrami (HORIZONT2020, EUREKA, APVV) v oblasti zberu senzorických údajov, návrh IoT systémov, prototypových riešení a spracovania a vizualizácie dát.

Ing. Lukáš Ševčík, PhD.

Ukončil vysokoškolské vzdelanie v obore Informačno-komunikačné siete so zameraním na počítačové siete, následne pokračoval doktorským štúdiom v obore Komunikačné technológie. Bol zamestnaný ako vedecko-výskumný pracovník na pozícii Postdoc pre laboratórium pre big data analýzy v národnom superpočítačovom entre IT4 Innovations v Ostrave. Momentálne je zamestnancom na Katedre multimédií a informačno-komunikačných technológií na mieste odborného asistenta. V doktorandskom štúdiu obhájil dizertačnú prácu ”Adaptívne rezervácie sieťových zdrojov podľa klasifikácie typu video scény“, kde sa venoval vylepšeniu spôsobu prenosu videa cez IP sieť a možnosťou nasadenia variabilného bitového toku. Výsledkom je nová metóda mapovania medzi kvalitou a požiadavkami na využitie zdrojov siete s aplikáciou umelej inteligencie. Počas doktorandského štúdia a následne v zamestnaní vedecko-výskumného pracovníka a odborného asistenta spolupracoval aj na iných zaujímavých projektoch. Jeden z nich bol v spolupráci s Univerzitou v Číne - Harbin Institute of Technology Shenzhen. Projekt bol zameraný na výskum v oblasti riadenia prístupu k službám v konvergovaných sieťach NGN pomocou prediktívnych metód a efektívne vyhľadávanie v rozsiahlych databázových štruktúrach. Jeho výskumná činnosť zahŕňa hlavne oblasť Quality of Service (QoS) a Quality of Experiences (QoE). Svoje vedecké publikácie uverejnil vo viacerých vedeckých časopisoch a prezentoval na viacerých medzinárodných konferenciách (SPECTS, ECC, DS-RT, TSP KTTO, ... ). Na jednej z nich, 17th International Symposium on Performance Evaluation of Computer and Telecommunication Systems (SPECTS 2014 konanej v USA), mu bolo udelené ocenenie Best paper award za príspevok QoE Prediction Model for Multimedia Services in IP Network Applying Queuing Policy. Aktívne sa podieľal, respektíve sa podieľa na riešení európskych a národných projektov (výber z posledného obdobia: APVV - SENECA - ICT and Smart cars for Efficient emergeNcy responsE and traffiC manAgement; Databáza 4K videosekvencií s obsahom pre chytré mestá a chytrú dopravu; Špecifický výskum SGS FEI VŠB TUO projekt SP2019/41 s názvom: Sítě a komunikační technologie pro chytrá města II).

Ing. Martin Paralič, PhD.

absolvent Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline, odbor Telekomunikácie. V roku 2007 získal doktorát (PhD.) v odbore Telekomunikácie. Po úspešnom absolvovaní pracoval na mieste odborného asistenta v študijnom odbore Telekomunikácie. Od roku roku 2006 pracuje na Katedre telekomunikácií a multimédií v oblasti číslicového spracovania zvukových a obrazových signálov.

doc. Ing. Roman Jarina, PhD.

pôsobí na Katedre muktimédií a informačno-komunikačných technológií. V oblasti výskumu sa venuje spracovaniu digitálnych signálov, sémantickej analýze audiovizuálneho obsahu využitím metód strojového učenia včítane neurónových sietí. V r. 2000-2002 pôsobil na pozícií výskumného pracovníka na School of Electronic Engineering, Dublin City University v Dubline v Írsku, kde spolupracoval pri reišení projektov EU FP5 A-VISAGE a COST211quad. Ako zodpovedný riešiteľ viedol 5 projektov VaV a ako spoluriešiteľ sa podieľal na riešení mnohých ďalších domácich a zahraničných projektov. Bol riešiteľom a členom riadiaceho výboru troch COST projektov (COST 292, IC1003, IC1106), projektu SEMANTICA (FP7 ERG) a FP7 3D-Life (člen vedeckého poradného výboru) zameraných na analýzu multimediálneho obsahu a biometriku. Je autorom viac ako 60 publikácií vo vedeckých časopisoch a v zborníkoch z konferencií doma aj v zahraničí. Doc. Jarina je členom IEEE Signal Processing Society a IET. V súčasnosti vedie 2 doktorandov, ktorých výskum je orientovaný na umelé neurónové siete a metódy hlbokého učenia. V rámci predkladaného projektu bude vykonávať práce súvisiace so systémovým návrhom častí riešenia, testovacieho polygónu a práce súvisiace s výskumom/vývojom v oblasti spracovania obrazových dát a architektúry NN.

doc. Ing. Dáša Tichá, PhD.

absolventka Vysokej školy dopravy a spojov v Žiline, inžiniersky titul dostala v špecializácii zabezpečovacia a oznamovacia technika v doprave v roku 1983, filozof doktor a docenta v odbore telekomunikácie a titul bakalára získala na Univerzite Komenského v Bratislave pedagogickej fakulte v študijnom programe špeciálna pedagogika. Dlhodobo pracuje na fakulte elektrotechniky a informačných technológií na katedre multimédií a informačno-komunikačných technológií. Hlavná výskumná oblasť je v oblasti všeobecnej teórie obvodov, frekvenčných filtrov, problematike evolučných stochastických optimalizačných algoritmov vo vzťahu k optimalizácii systémových funkcií funkčných blokov a subsystémov a tiež aplikáciám evolučných stochastických algoritmov pri spracovaní signálov. Participuje na rôznych vedecko-výskumných projektoch. Bola členkou v redakčnej rade medzinárodného časopisu Slaboproudý obzor, v rôznych tuzemských a zahraničných štátnicových a odborných komisiách, v Rade Slovenskej elektrotechnickej spoločnosti, garantovala niekoľko rokov medzinárodnú konferenciu Digitálne technológie a v mnohých iných.