NÁŠ TÍM

PROFESIONÁLNY VÝSKUMNÝ TÍM

prof. Ing. Róbert HUDEC, PhD.

absolvent Fakulty elektrotechniky a informatiky TU Košice, odbor Elektronika a telekomunikačná technika. V roku 2003 získal doktorát (PhD.) v odbore Telekomunikácie. Od roku 2016 je na funkčnom mieste profesor v študijnom odbore Telekomunikácie, KMIKT (Katedra Multimédií a Informačno-Komunikačných Technológií) EF UNIZA. Od roku 2001 pracuje na KMIKT v oblasti číslicového spracovania signálov/obrazov a medicínskych aplikácií. V rámci týchto vedecko-výskumných aktivít založil a je vedúcim 2 výskumných skupín/laboratórií LoDVP (Laboratory of Digital Video Processing) a LoHA (Laboratory of Health Applications) ako aj vedúcim oddelenia Informačných technológií na KMIKT EF UNIZA. Od roku 2017 je vedúcim katedry KMIKT. V rámci predkladaného projektu bude vykonávať práce súvisiace so systémovým návrhom častí riešenia, testovacieho polygónu a príprave scenárov a dát, ako aj výskumom/vývojom v oblasti spracovania obrazových dát a architektúry NN.

Ing. Miroslav BENČO, PhD.

absolvent Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline, odbor Riadiace a informačné systémy. V roku 2009 získal doktorát (PhD.) v odbore Telekomunikácie. Od roku roku 2009 pracuje na Katedre multimédií a informačno-komunikačných technológií na mieste výskumného pracovníka. Jeho vedecké a pedagogické aktivity sú zamerané na oblasť extrakcie a klasifikácie informácií z obrazových dát. Je autorom vyše 70 vedeckých a odborných článkov v domácich a zahraničných konferenciách a časopisoch (WOS H-Index 7), dve knižné publikácie, vedenie vyše 50 bakalárskych a diplomových prác. Podieľal sa na riešení európskych a narodných projektov financovaných agentúrami EDA (European Defence Agency), EUREKA, APVV, VEGA, atď. a tiež projektov orientovaných na aplikovaný výskum pre priemysel. Je členom IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers, Signal Processing Society, Piscataway, USA). V rámci predkladaného projektu bude vykonávať práce súvisiace so systémovým návrhom riešenia, získavaním obrazových dát, návrhom a testovaním CNN.

doc. Ing. Patrik KAMENCAY, PhD.

absolvent Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline. V roku 2012 získal doktorát (PhD.) v odbore Telekomunikácie. Od roku roku 2013 pracuje na Katedre multimédií a informačno-komunikačných technológií na mieste odborného asistenta. V roku 2020 získal vedecko-pedagogický titul docent v odbore Telekomunikácie. Jeho výskumná činnosť zahŕňa spracovanie obrazových dát (segmentácia, klasifikácia, 2D/3D rozpoznávanie, 3D rekonštrukcia). Špecializuje sa najmä na 3D rekonštrukciu objektov na základe stereo geometrie a laserového skenovania, optimalizáciu vytvorenej polygonálnej siete a na samotnú 3D tlač vytvorených 3D modelov (rapid prototyping). Aktívne sa podieľal, respektíve sa podieľa na riešení európskych a národných projektov financovaných agentúrami EDA (European Defence Agency), EUREKA, APVV, VEGA, atď. a to v oblasti spracovania obrazových dát. Taktiež bol riešiteľom projektu "Kompetenčné centrum pre výskum a vývoj v oblasti diagnostiky a terapie onkologických ochorení" ITMS 26220220153 (v rámci projektu bol vytvorený 3D model ľudskej panvy). Je členom Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), IEEE Signal Processing Society v USA (od roku 2014) a členom redakčnej rady v medzinárodných časopisoch a na medzinárodných konferenciách (TSP, Radioelektronika, KTTO, RTT, Computational Research Journal). Podieľal sa na výskume a vývoji originálnych algoritmov a systémov z oblasti spracovania obrazových dát, ktoré boli publikované. V spolupráci s navrhovaným teamom je teda vytvorený reálny predpoklad publicity výsledkov výskumu navrhovaného projektu ako v európskom, tak aj vo svetovom výskumnom priestore.

Ing. Peter Kasák, PhD.

je absolvent fakulty Elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity v Žiline v odbore Multimediálne inžinierstvo. V roku 2022 obhájil doktorát (PhD.) v odbore Telekomunikácie s témou Separácia audio signálov. V krátkom čase po obhajobe bol prijatý na katedru Multimédií a informačno-komunikačných technológií ako výskumný pracovník. Jeho vedecká činnosť pozostáva z vývoja hybridných metód separácie hudobných signálov a subjektívnych audio testov, pedagogická činnosť je zameraná na spracovanie audio signálov a priestorovú akustiku. Za krátky čas na pozícii výskumného pracovníka je autorom 10 publikácií a konferenčných príspevkov, tiež je v riešiteľských tímoch niekoľkých projektov (APVV, VEGA, KEGA).

Ing. Róberta Hlavatá, PhD

absolventka fakulty elektrotechniky a informačných technológií na Žilinskej univerzity v Žiline, odbor Biomedicínske inžinierstvo. V roku 2022 získala doktorát (PhD.) v odbore Telekomunikácie a študijnom programe Informatika. Od roku 2022 pracovala na Katedre multimédií a informačno-komunikačných technológií na mieste výskumného pracovníka a od roku 2023 pracuje ako odborná asistentka. Jej vedecké a pedagogické aktivity sú zamerané na spracovanie a klasifikáciu obrazových dát. Počas doktorandského štúdiu bola úspešnou riešiteľkou Grantového projektu UNIZA, kde sa zaoberala klasifikáciou neštandardného správania sa. Jej výskumné aktivity sú zamerané na témy súvisiace so strojovým učením, neurónovými sieťami, klasifikáciou obrazu a videozáznamov, spracovaním obrazu a videa. Je autorkou vedeckých a odborných článkov v domácich a zahraničných konferenciách a časopisoch (WOS H-Index 4).

Ing. Roman Radil, PhD

Absolvent Elektrotechnickej Fakulty, Žilinskej univerzity v Žiline, odbor Biomedicínske inžinierstvo. Titul PhD. získal v roku 2012 v odbore Teoretická elektrotechnika. V rámci trojročného doktorandského štúdia na KTEBI UNIZA si osvojil teoretické vedomosti a praktické zručnosti v oblasti numerických simulácií ako aj pri návrhu a realizácii experimentálnych meraní. Je odborníkom v oblasti výskumu netepelných účinkov a mechanizmov pôsobenia nízkofrekvenčného elektromagnetického poľa na biologické systémy, ako aj analýzu a spracovanie medicínskych obrazových dát. Má skúsenosti z implementácie viacerých vedecko-výskumných projektov z rôznych grantových schém (APVV, KEGA, OPVaI) v pozícii riešiteľa. V pozícii zodpovedného riešiteľa implementoval tiež niekoľko projektov z grantov UNIZA. Kvalitu jeho vedecko-výskumnej činnosti dokumentujú aj výsledky vo forme publikačných výstupov v databázach WOS a SCOPUS. V súčasnosti pokračuje vo svojom výskume na pozícii odborného asistenta na pracovisku KTEBI UNIZA, pričom svoje skúsenosti využíva aj pri vedení bakalárskych a diplomových prác v predmetnej oblasti.

Ing. Peter Sýkora, PhD.

absolvent Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline, odbor Telekomunikačné a rádiokomunikačné inžinierstvo. V roku 2015 získal doktorát (PhD.) v odbore Telekomunikácie. Po úspešnom absolvovaní pracoval na mieste odborného asistenta v študijnom odbore Telekomunikácie. Od roku roku 2015 pracuje na Katedre telekomunikácií a multimédií v oblasti číslicového spracovania obrazových signálov.Podieľal sa na riešení európskych a narodných projektov financovaných agentúrami EDA (European Defence Agency), EUREKA, APVV, VEGA, atď. a tiež projektov orientovaných na aplikovaný výskum pre priemysel. V rámci predkladaného projektu bude vykonávať práce súvisiace so systémovým návrhom riešenia, získavaním obrazových dát, návrhom a testovaním CNN, tvorbou GUI.

Ing. Adam Škrváň

Absolvent elektrotechnickej fakulty a odboru Biomedicínske Inžinierstvo. Štúdium druhého stupňa ukončil v roku 2021. V súčasnosti pokračuje v štúdiu na doktorandskom stupni štúdia kde sa venuje aplikácií neurónových sieti v bioinformatike. Jeho výskumná činnosť zahŕňa Spracovanie rôznych medicínsky záznamov a ich následnú analýzu pomocou algoritmov alebo metód strojového učenia. Zároveň je aj súčasťou výskumných tímov pracujúcich na projektoch typy ako APVV.

Ing. Slavomír Matúška, PhD.

absolvent Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline. V roku 2014 získal doktorát (PhD.) v odbore Telekomunikácie. Po získaní doktorátu nastúpil na Katedre multimédií a informačno-komunikačných technológií na mieste výskumného pracovníka. Od roku 2020 sa zmenilo jeho zameranie a pracuje ako odborný asistent. Špecializuje sa najmä na problematiku internetu vecí, architektúry IoT systémov a ich implementácie a vývoja senzorických zariadení a prototypových riešení. V neposlednom rade sa venuje spracovaniu obrazových dát. Aktívne sa podieľa na riešení európskych a národných projektov financovaných agentúrami (HORIZONT2020, EUREKA, APVV) v oblasti zberu senzorických údajov, návrh IoT systémov, prototypových riešení a spracovania a vizualizácie dát.

Ing. Adam Štech

absolventom bakalárskeho stupňa v odbore Digitálne technológie a na inžinierskom stupni absolvent v odbore Informatika na Žilinskej univerzite v Žiline. V účastnosti je študentom doktorandského štúdia na Žilinskej univerzite. Témou dizertačnej práce je Automatická selekcia obrazov pre fotogrametrický systém 3D rekonštrukcie objektov. Jeho doktorandská práca je zameraná na oblasť spracovania obrazu, tvorby 3D modelu, snímanie objektov v rôznych vlnových dĺžkach viditeľného svetla, optimalizácií fotogrametrického procesu a tvorby replík. Ako doktorand vyučuje predmety zamerané na tvorbu 3D modelov a digitalizáciu objektov, úpravu a využitie v ďalších oblastiach.

Ing. Martin Paralič, PhD.

absolvent Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline, odbor Telekomunikácie. V roku 2007 získal doktorát (PhD.) v odbore Telekomunikácie. Po úspešnom absolvovaní pracoval na mieste odborného asistenta v študijnom odbore Telekomunikácie. Od roku roku 2006 pracuje na Katedre telekomunikácií a multimédií v oblasti číslicového spracovania zvukových a obrazových signálov.

doc. Ing. Roman Jarina, PhD.

pôsobí na Katedre muktimédií a informačno-komunikačných technológií. V oblasti výskumu sa venuje spracovaniu digitálnych signálov, sémantickej analýze audiovizuálneho obsahu využitím metód strojového učenia včítane neurónových sietí. V r. 2000-2002 pôsobil na pozícií výskumného pracovníka na School of Electronic Engineering, Dublin City University v Dubline v Írsku, kde spolupracoval pri reišení projektov EU FP5 A-VISAGE a COST211quad. Ako zodpovedný riešiteľ viedol 5 projektov VaV a ako spoluriešiteľ sa podieľal na riešení mnohých ďalších domácich a zahraničných projektov. Bol riešiteľom a členom riadiaceho výboru troch COST projektov (COST 292, IC1003, IC1106), projektu SEMANTICA (FP7 ERG) a FP7 3D-Life (člen vedeckého poradného výboru) zameraných na analýzu multimediálneho obsahu a biometriku. Je autorom viac ako 60 publikácií vo vedeckých časopisoch a v zborníkoch z konferencií doma aj v zahraničí. Doc. Jarina je členom IEEE Signal Processing Society a IET. V súčasnosti vedie 2 doktorandov, ktorých výskum je orientovaný na umelé neurónové siete a metódy hlbokého učenia. V rámci predkladaného projektu bude vykonávať práce súvisiace so systémovým návrhom častí riešenia, testovacieho polygónu a práce súvisiace s výskumom/vývojom v oblasti spracovania obrazových dát a architektúry NN.